Aitame valida!

Nõustame varustuse osas ja aitame valida sobiva toote! Kirjuta meili teel või Facebooki!

Tartu pood

Tartu pood on avatud
E-R kl 11-18

E-poest tellimine

Kui e-poest tellides ei õnnestu ostu vormistada, siis palun saatke oma soovid e-kirja teel. Aitäh!

Mis on skaikimine?

 

Mis on skike ja mis on skaikimine?

Skike (eestipäraselt skaik, skaigid) on uudne liikumisvahend, millega sõidetakse murdmaasuusatehnikas, kasutades hoo lükkamiseks suusakeppe nagu suusatamisel ikka. Skaigid sarnanevad rullsuuskadele ja -uiskudele, võimaldades lumevabal perioodil meelisharrastusega tegeleda, kuid erinevalt rullsuuskadest on skaigid tõeliselt universaalsed ja oluliselt ohutumad! Skike kasutamiseks ei ole vaja spetsiaalseid suusasaapaid ega suusasidemeid, neid saab kasutada igaüks oma mistahes jalatsiga, skaikidel on väga efektiivsed pidurid ning mis peamine - skaikidel sõites ei pea piirduma lühikese kergliiklusteega, vaid võib sõita IGAL teel ja ka teelt väljas, kui pinnas on piisavalt kõva. Maanteed, kruusateed, metsateed, pargirajad ja muruplatsid, üles- ja allamäge, kasvõi Haanja mägedes, sest pidurid hoiavad hoo kontrolli all.

Ühel skaigil on kaks 150 mm läbimõõduga ratast - üks ees, teine taga. Ratastel on pumbatavad õhukummid ja rehvid, mis teevad skaikimise võimalikuks praktiliselt igal kõvapõhjalisel maastikul ja teekattel. Erinevalt rulluiskudest puudub skaikidel saapaosa. Skaikidel saavad vaheldumisi sõita mitu inimest, sest ühte komplekti on võimalik sobivaks seadistada praktiliselt igale jalasuurusele ja jalatüübile.


Kust on tulnud sõna skike?

Sõna skike on kombinatsioon ingliskeelsetest sõnadest ski (suusk) ja bike (ratas). Suusk tähistab skaikidega liikumise sarnasust suusatamisega ning jalgratas iseloomustab kõiki neid teid ja pinnaseid, kus ka skaikidega sõita saab.

Kust skaigid pärit on?

Skaikide leiutajaks ja arendajaks on austerlane Otto Eder.

Kuidas ja kus skaikidel liikuda?

Skaikidega liikumisel kasutatakse suusakeppe ja tehniliselt on skaikimine samasugune suusatamisega. Ainukene erinevus on selles, et skaike saab kasutada praktiliselt aastaringi ja mitte ainult siledal asfaltkattel nagu traditsioonilisi rullsuuski või -uiske. Skaikida on võimalik kruusa- ja metsateedel, pinnatud asfaldil, põlluveeres, mägiradadel nii üles- kui allamäge. Olenevalt mudelist saab sõita kas ainult uisutehnikas (mudelid v07 PLUS, v7 FIX) või uisu- ja klassikatehnikas (v8 LIFT).

Skaikimine on terve keha treening, mis kasutab kuni 90% kõikidest lihastest, kuid ei koorma üle ühtegi kehaosa. Treening tugevdab südant, lihaskonda ja luustikku ning säästab liigeseid.

Kellele skaigid mõeldud on?

Skaigid on mõeldud kõikidele tervetele inimestele. Skaigid on ülimalt efektiivsed treeningvahendid, milledel liikumine treenib südame-veresoonkonda ja aeroobset vastupidavust. Skaike kasutavad oma treeningettevalmistuses paljud professionaalsed sportlased sealhulgas Saksamaa murdmaasuusakoondislased ja triatleedid (sh 2007. aasta Euroopa Ironmani meister triatlonis Timo Bracht).

Skaigid ei ole mõeldud vaid tippsportlastele, vaid ka neile, kes soovivad end lihtsasti vormis hoida või nädalavahetustel aktiivselt aega veeta. Skaikide eelis on see, et liikudes saab intensiivsust täpselt enda järgi kontrolli all hoida. Jaluta või pinguta maksimaalselt, igat moodi saab. Skaike võivad kasutada ka väiksed lapsed või eakad inimesed. Eelnev suusatamis- või rullsuisutamiskogemus ei ole vajalik, skaikimist on lihtne õppida igas eas.

Skaike saab jalatüübi ja ortopeediliste eripärade järgi sobivaks reguleerida. Ka X- või O-jalgadega sõitjad leiavad mugava sõiduasendi ega pea sundasendis jalgu koormama.


Millist lisavarustust on skaikimiseks vaja?

Skaikimiseks on vaja suusakeppe, millega sõitmisel hoogu lükata. Väga oluline on turvalisuse eesmärgil kanda kiivrit. Erinevalt rullsuuskadest ei ole vaja suusasidemeid ega suusasaapaid, sest skaigid kinnituvad ükskõik millise jalanõu külge. Skaike on saada kahes suuruses raamiga. Standardmõõdus mudelid v07 PLUS, v7 FIX ja v8 LIFT sobivad sõitjatele, kelle jalanumber jääb vahemikku 36-47 (v8-l pisut enamgi). Väiksem V07-S on mõeldud 36-st väiksematele jalgadele. Skaigi jalakinnitused on reguleeritavad, seetõttu võib ühte paari kasutada kasvõi terve pere.

Kas skaikimine on ohutu?

Skaikimine on ohutu. Skaikidel on tugev madalale viidud raam ja kõrge jalatugi, mis aitavad kergesti tasakaalu hoida. On tõestatud, et skaikidel on sõitja pahkluud paremini kaitstud kui kõndides või uisutades.

Erinevalt rullsuuskadest ja -uiskudest on skaikidel efektiivne ning lihtsalt kasutatav pidurisüsteem, mis toimib igal maastikul. Piduri maksimaalseks efektiivsuseks on mõõdetud kiiruse vähenemine ühes sekundis 6,5 m/s võrra. Kui liikuda kiirusega 23,4 km/h, siis maksimaalsel pidurdamisel kulub seismajäämiseks 1 sekund. Piduriklotsid on alumiiniumi ja messingu sulamist ning kiirelt jahtuva konstruktsiooniga, tagades toimivuse järkudel laskumistel. Skaigi pidurite rakendamise ulatust on võimalik kiirelt täpselt oma sõidustiili järgi reguleerida. Pidurdamine toimub jala etteviimisel või keha tahapoole kallutamisel.

Tutvu nüüd lähemalt skike mudelitega või loe lähemalt erinevate skike omaduste kohta.