Aitame valida!

Nõustame varustuse osas ja aitame valida sobiva toote! Kirjuta meili teel või Facebooki!

E-poest tellimine

Kui e-poest tellides ei õnnestu ostu vormistada, siis palun saatke oma soovid e-kirja teel. Aitäh!

Millest alustada

Autor: Rain Jaaksoo

Rullsuusad on ratastega suusad, millega saab sõita siis, kui lund ei ole. Sobilikud rullsuusad on olemas nii uisu- kui klassikatehnikale, kuid on ka selliseid, millega saab mõlemat tehnikat harrastada (nn kombirullsuusad).

Rullsuusatamiseks on vaja eelkõige rullsuuski. Praktiliseks kõik muu varustus on üks-ühele sama, mida kasutatakse talvel lumel suusatamiseks. Seega saab suvel suusatamiseks kasutada täpselt samu suusasaapaid, suusakeppe ja suusasidemeid. Suusasidemed on küll soovitav muretseda uued koos rullsuuskadega, kuna nende peale ja mahamonteerimine hooaja vahetusel on üsna tülikas ning kulutab nii kruve, raame kui sidemeid endeid. Suusakeppidel tuleks vahetada ka otsad spetsiaalsete kõvast sulamist teravike vastu, mis ei kulu asfaldil nii kiiresti kui tavalised lumekulbid. Vajalikud ettevalmistustööd on varasemate teadmisteta mõistlikum lasta teha suusahooldustes või spordipoodides, mis talvel müüvad suuski. Siis on kindel, et varustus on terve ja usaldusväärne.

Kuna asfaldil kukkuda on palju valusam kui lumel ja trauma oht on palju suurem, siis tuleb rullsuusatadeski kasutada kaitsmeid. Kõige olulisem on kanda kiivrit - sobib täiesti tavaline rattakiiver. Meil laialt levinud rulluisukaitsmetest saab uisutehnikas sõitmiseks kasutada väga hästi nii põlve- kui küünarnukikaitsmeid. Kuna randmekaitsmed on liiga jäigad ja fikseerivad käelaba asendi, siis tehniliselt õige suusaliigutuse tegemiseks nad kahjuks ei sobi. Klassikatehnikas sõitmiseks ei ole väga mugavad ka põlvekaitsmed, kuna need eeldavad, et jalg on kogu aeg põlvest kergelt kõverdatud.

Mitte vähem olulisem on see, kus rullsuuskadega sõita saab. Enamik rullsuuskadest (sõltumata nende margist ja mudelist) eeldavad sõitmiseks siledat kõva kattega pinda. Meie oludes on selleks enamasti sile pindamata asfalt, mida leidub nii tänavatel, parkides, spordiradadel kui ka maanteedel. Pinnatud asfalt on tavaliselt rullsuusatamiseks kehv, kuna tekkiv vibratsioon väsitab jalgu ja vähendab ka rullsuuskade eluiga. Kuid on olemas ka spetsiaalsed rullsuusad, millega saab sõita nii pinnatud teedel, kruusateedel ja isegi metsa vahel - sellised rullsuusad on suurte ja pehmete ratastega, mis võimaldavad kergelt üle konarluste veereda, sageli on selliste rataste sisuks õhk (nagu jalgratastelgi).

Loe järgmisena: Rullsuuskade A ja O