Aitame valida!

Nõustame varustuse osas ja aitame valida sobiva toote! Kirjuta meili teel või Facebooki!

Tartu pood

Tartu pood on avatud
E-R kl 11-18

E-poest tellimine

Kui e-poest tellides ei õnnestu ostu vormistada, siis palun saatke oma soovid e-kirja teel. Aitäh!

4. samm: vali sobivas mõõdus rattad

Uisutehnika rullsuuskade rattad võivad olla läbimõõduga vahemikus 70-105 mm. Üle maailma kõige levinud standard on 100 mm. Sellises mõõdus on saadaval kõige suuremas valikus rattaid, nii aeglaseid treeningrattaid, odavaid harrastajarattaid kui ka kiireid võistlusrattaid. Enamasti on selliste rataste laiuseks 24-25 mm. Suure ratta eeliseks on hea kulumiskindlus, sujuv sõit üle teekatte konarluste, võistlusrataste puhul suurim kiirus. Miinuseks on asjaolu, et algajatel ja noortel on suure diameetriga kitsastel ratastel raske tasakaalu säilitada, see tähendab, et kogenematuse tõttu ei saa rakendada õiget sõidutehnikat, samuti on oht komistada ja kukkuda. Rahustuseks võib öelda, et mõne ettevaatliku sõidukorra järel harjutakse suurte ratastega ära ja saabub kindlustunne. See on juba nagu jalgrattasõit – mis kord õpitud, seda keha ei unusta. Seega esimeses järjekorras soovitan mõelda 100 mm rataste kasuks otsustamise peale. Isegi kui varem rullsuusatanud ei ole, saavad need, kes talvel lumesuuskadel uisutehnikas sõitmisel end kindlalt tunnevad, reeglina hästi hakkama ka rullsuuskadel. Samuti ei ole kõrged rattad probleemiks neile, kes rulluisutamisega tegelenud.

Kui 100 mm ratastel on tasakaalu hoidmine siiski keeruline ja esineb ebakindlust, siis tasub eelistada rattatsentri suhtes madalamale toodud raamidega mudeleid (loe eelmist alapunkti).

Algajad rullsuusatajad, kes end ka talvel suusatades päris kindlalt ei tunne, samuti noored või väga kerged ja lühikesed täiskasvanud võiksid 100 mm ratastele eelistada väiksema läbimõõduga rattaid. Väiksem rattamõõt toob suusataja maale lähemale ning annab juurde stabiilsust. Väiksemaid rattaid on sageli ka pisut laiemad (24-40 mm), andes suuskadele lisa toetuspinda.

Hea teada! Uisutehnika rataste veerepind on reeglina valmistatud kas kummist või polüuretaanist. Kummirattad on aeglasemad, pehmemad, neelavad paremini vibratsiooni, haakuvad paremini märja teekattega. Need rattad on enamusel treeningrullsuuskadest. Polüuretaanrattad on kiiremad, kõvemad, jäigemad. Neid kasutatakse kiiretel harrastajasuuskadel ja võistlussuuskadel. Nii kummi- kui polüuretaanrattaid saab teha erineva kõvadusega segudest, mis muudavad rataste kiirus- ja haakuvusomadusi. Külmal sügisõhtul märja sileda asfaldi peal sõites võivad kõvad rattad tõukel alt libiseda ja ohtliku olukorra tekitada. Väga pehmed rattad ei sobi jällegi kuumal asfaldil pika aja vältel suusatamiseks, sest need võivad kergesti laguneda. Ratta keskosa (velg, rumm) valmistatakse kas plastist või alumiiniumist. Plast on oluliselt kergem, kuid täiskasvanutele kuuma ilmaga võistlemiseks ei sobi. Alumiinium on raskem, jäigem, kuid hajutab liigset soojust. Seetõttu on kõik kvaliteetsed võistlusrattad alumiiniumist südamikega.

Vali 100 mm rattad, kui

  • tunned end talvel uisutehnikas suusatades kindlalt (või oled tegelenud rulluisutamisega),
  • sõidad konarlikumal teekattel,
  • hindad pehmemat ja mugavamat sõitu,
  • võistlusrullsuuskade puhul soovid maksimaalset kiirust.


Vali väiksema läbimõõduga rattad, kui

  • oled algaja, kes ei tunne end kindlalt ka talvel suusatades,
  • soovid lisastabiilsust ja tuge,
  • oled noor või väikest kasvu.


Oled nüüdseks tutvunud rullsuuskade põhiliste omadustega. Mõtle, kas saaksid hakkama 100 mm ratastel või eelistad väiksemaid. Nüüd vaata kõiki uisutehnika rullsuuski lähemalt.


<< eelmise sammu juurde     |     pealehele     |     vaata nüüd rullsuusamudeleid >>