Aitame valida!

Nõustame varustuse osas ja aitame valida sobiva toote! Kirjuta meili teel või Facebooki!

Tartu pood

Tartu pood on avatud
E-R kl 11-18

E-poest tellimine

Kui e-poest tellides ei õnnestu ostu vormistada, siis palun saatke oma soovid e-kirja teel. Aitäh!

1. samm: vali sobiv rullsuusatüüp

Rullsuusad võib vastavalt nende kasutamise eesmärgile jagada kolme üldistavasse kategooriasse, mis on toodud tabelis 1.

Tabel 1. Rullsuusamudelite kategoriseerimine kasutuseesmärgi järgi.

Kategooria

Eesmärk

Kiirus

Võrdlus rulluiskudega

Hind

TREENING

Talvehooajaks treenimine, efektiivseim treening

lumelähedane

aeglasem

keskmine

LÕBU

Kerge ja hoogne liigutamine, madala intensiivsusega treening

lumesuuskadest kiirem

rulluiskude kiirus

odav

VÕISTLUS

Rullsuusavõistlustel osalemine

maksimaalne kiirus

võistlus-rulluiskude kiirus

kallim


Järgnevalt seletatakse lahti ülaltoodud tabelis esitletud kategooriad Treening, Lõbu ja Võistlus.

TREENING

Rullsuusatamise peamiseks eesmärgiks on olla talvisel suusahooajal paremas vormis (suusasportlased ja -harrastajad) või tegeleda tõhusa ja mitmekülgse treeninguga üldisemalt (muude spordialade harrastajad). Neid eesmärke koondab tabelis toodud treeningrullsuuskade kategooria. Sellised rullsuusad ei ole kiired, nende veeretakistus on suurem kui rulluiskudel, seega on need uiskudest oluliselt aeglasemad. Treeninguks mõeldud rullsuuskade kiirus on võrreldav lumel suusatamise kiirusega. Algselt ongi rullsuusad välja mõeldud suusatajatele musta maa treeninguks ning seetõttu on oluline, et rullsuuskadel liikudes saaks samaväärse füüsilise koormuse kui lumel suusatades. Treeninguks sobivad rullsuusad moodustavad kõikidest müüdavatest paaridest ca 65%.

Need rullsuusad on Sulle, kui

  • soovid treenida talveks või lihtsalt treenida hea vormi saamiseks,
  • suudad individuaalselt sportida ega tunne end halvasti, kui rulluisutajad Sinust asfaltrajal lenneldes mööduvad. Talvel lumel suusatades möödud Sina neist.


LÕBU

Rullsuusatamine ei pea alati olema füüsiliselt tugev treening. Ka rullsuusatades võib kiirust nautida, liigutamisest mõnu tunda ja rulluisutajatega sammu pidada. Selleks sobivaid rullsuusamudeleid koondab tabelis kategooria Lõbu. Lõbu ei tähenda ainult meelelahutust, vaid soovi korral ka hoogsat treeningut, mis aitab kiirete liigutustega suusatehnikat kinnistada. Samuti on need lumel suusatamisest mõnevõrra kiiremad sõiduvahendid ideaalsed treeningkoormuse madalal hoidmiseks. Sellised rullsuusad moodustavad kõikidest müüdud paaridest ca 30%.

Enamasti on nendel suuskadel soodsad polüuretaanist rattad (rulluisurataste sarnased), mis teevad kogu rullsuusakomplekti oluliselt soodsamaks kui treeninguks mõeldud rullsuusad. NB! Sageli ostavad odava hinna tõttu neid suuski ka suusasportlased, kes tegelikult vajavad hoopis treeningrullsuuski (eelmine kategooria). Kiired rullsuusad ei anna lumel suusatamisega võrreldavat tunnetust, võivad pikema perioodi vältel muuta suusatehnika kehvemaks ja vähendada treeningu kasutegurit.

Kiiremad rullsuusad on Sulle, kui

  • Sulle meeldib kiirus,
  • kui tahad kergema vaevaga ja väiksema energiakuluga liikuda,
  • kui soovid treeningkoormust madalal hoida (nt tervislikel põhjustel),
  • kui soovid rulluisutajatega koos sõita,
  • tahad osaleda rullsuusavõistlustel, kuid ei pretendeeri esimestele kohtadele.


VÕISTLUS

Marginaalse osa kõikidest müüdud rullsuuskadest (ca 5%) moodustavad võistlemiseks mõeldud rullsuusad. Neid kasutavad igal tasemel suusatajad suurel kiirusel võistlemiseks. Võistlus-rullsuusad on väga kiired. Nende eesmärgiks ei ole mitte niivõrd lumelähedasele sõidutehnikale kaasa aidata, vaid maksimaalset kiirust saavutada. Seetõttu on need rullsuusad lühikese ja jäiga raamiga, väga kerged, kõrgete ja kitsaste ratastega. Rahvusvaheline Suusaföderatsioon FIS seab võistlusrullsuuskadele omad reeglid: raam ei tohi olla rattatentrist tsentrisse mõõtes lühem kui 530 mm, rattad ei tohi olla suurema läbimõõduga kui 100 mm. Võistlusmudelid on kallid eelkõige rataste tõttu. Olgu öeldud, et rullsuuskade kiiruse määrab eelkõige rattamaterjal, mitte niivõrd laagrid. Võistlusrattad on alumiiniumist südamikega ja polüuretaanist veerepinnaga. Võistlemisel peavad rullsuusad taluma suuremat koormust kui muidu. Sellest tekib kuumus, mis võib pikemal kasutamisel rattad kasutuskõlbmatuks muuta (lõhki sulatada). Alumiiniumist ratas on tugevam kui plastist ning mis veel olulisem, see juhib liigse kuumuse eemale ja jahutab ratast kui tervikut. Seega peavad võistlusrattad kuumal asfaldil, suurel koormusel ja kiirusel palju kauem vastu kui soodsad plastsüdamikega rattad (kategooria Lõbu). Rulluisurattad sobivad oma mõõtudelt väga hästi rullsuuskade külge, kuid enamik neist ei ole suusatamiseks piisavalt vastupidavad. On ju ühe suusa alla „vaid“ kaks ratast, rulluisu nelja vastu, mis tähendab, et suusarattad peavad taluma kaks korda (!) suuremat koormust.

Võistlus-rullsuusad on Sinule, kui

  • käid rullsuusavõistlustel (nt Nevene Rullsuusamaraton, EMT Rullituuri etapid vms),
  • soovid kiireks kulgemiseks vastupidavamat varianti kui soodsad uisuratastega rullsuusad.


Oled nüüdseks tutvunud erinevate rullsuusakategooriatega. Otsusta, mis eesmärgil soovid rullsuuski kasutada Sina. Seejärel loe edasi.


pealehele     |     järgmise sammu juurde >>