Aitame valida!

Nõustame varustuse osas ja aitame valida sobiva toote! Kirjuta meili teel või Facebooki!

Tartu pood

Tartu pood on avatud
E-R kl 11-18

E-poest tellimine

Kui e-poest tellides ei õnnestu ostu vormistada, siis palun saatke oma soovid e-kirja teel. Aitäh!

1. samm: vali sobiv raam

Rullsuusaraamid jagunevad materjali järgi laias laastus kaheks – alumiiniumraamid ja komposiitraamid.

ALUMIINIUM

Alumiinium (ja selle erinevad sulamid) on väga tänuväärt materjal. See on kerge, tugev, vastupidav ja ilmastikukindel. Rullsuusaostja jaoks on sageli olulisimaks eeliseks hoopiski soodne hind, mis kaalub üles ka peamise miinuse suures mahus treenijatele – vähene elastsus kannab teekonarlustest tuleneva vibratsiooni üle jalgadele, teisisõnu väristavad ja seeläbi väsitavad alumiiniumraamid jalgu rohkem kui komposiitraamid.

Alumiiniumraamiga rullsuusad on Sulle, kui mõni järgevatest väidetest käib Sinu kohta:

 • eelarve on piiratud,
 • sõidad valdavalt hea kattega teedel,
 • kaalud enam kui 85 kg (üle selle võivad komposiitraamid puruneda),
 • soovid võimalikult kergeid suuski (nt noored)


KOMPOSIIT

Komposiitraamid on tinglik nimetus raamidele, mille karkass on valmistatud mitmest materjalist (enamasti süsinik või klaasfiiberkiud + epoksiid), mille koosmõjus avalduvad soovitud omadused. Praktikas kasutatakse selliste raamide valmistamisel veel erinevaid plaste, puitu, liime, lumesuuskadelt tuttavaid kärgvõrke jne. Kõik need koostisosad mõjutavad selliseid rullsuuskade omadusi nagu kaal, elastsus, kuju, tunnetus, juhitavus. Eri tootjate komposiitraamid erinevad üksteisest suurel määral. Sageli tuuakse selliste raamide eeliseks välja päris suusatamise lähedast sõidutunnetust. See kehtib ainult osaliselt. Lumesuuskade sarnaseks ehitatud raamid annavad loomuliku tunnetuse vaid teatud kaaluvahemikus olevatele suusatajatele, täpselt nii nagu lumesuuskade puhul. Raskemate suusatajate all võib vale raam ebaloomulikult õõtsuda, juhitavust vähendada ja halvimal juhul puruneda. Liiga kergete suusatajate all kaotab komposiitraam oma mõtte, kuna suusataja ei suuda raami omadusi täiel määral ära kasutada.

Komposiitraamide peamine eelis on võime teekattest tulenevat vibratsiooni summutada ning seeläbi mugavamalt ja jalgu säästvamalt suusatada. Kasutegur avaldub pikkadel treeningutel ja tasub kaalumist neil, kes rullsuusatavad palju ja tihti.

Komposiitraamid on Sulle, kui

 • soovid pehmemat ja mugavamat sõitu,
 • tahad, et rullsuusad oleksid sõidutunnetuslikult lumesuuskade sarnased,
 • tee, kus sõidad, ei ole kõige siledama kattega,
 • oled normaalkaalus (< 90 kg).


Komposiitraamide miinusteks on

 • kõrgem hind (kallimad materjalid, töömahukam toode),
 • kaalupiirang (ei sobi rasketele),
 • oht raami vigastada (komposiit on õrnem kui metall).


Mõni alumiiniumraam võib olla sobivama elastsusega kui komposiitraam ja seega sobida täiskasvanud suusatajale isegi paremini. Seetõttu ei saa üheselt väita, et komposiitraamid imiteeriks lumesuuski alati paremini kui alumiiniumraamid. Väga täpselt lumesuuskade järgi ehitatud raamid ei pruugi anda kõige loomulikumat tunnetust, sest asfalt, millel sõidetakse, ei ole sama pehme kui lumi. Kõva pind vajab vastu kõva (jäika) suuska. See kehtib ju ka lumesuuskade puhul.

RAAMI MÕÕTUDEST

Klassikarullsuuskade raamid on vabatehnika omadega võrreldes ühtviisi pikad (rattatsentrist tsentrisse ca 70 cm), sarnase laiusega (40-45 mm) ning kõrgusega maapinnast (ca 50 mm). Komplektse rullsuusapaari kaal jääb kahe kilogrammi alla (1,7-2,0 kg). Kuigi komposiitraamidel kasutatakse sageli väga kergeid materjale (süsinikkiud, kärgsisu jm), on komposiitraamidel rullsuusad sama kaaluga nagu alumiiniumsuusad, vahel raskemadki. Raami keskosa kaaluvõidu teevad tagasi raskemad hargid ja nende kinnituspoldid, mille kaudu kinnitatakse raami külge rattad. Seega on klassikasuusaraamide mõõdud üsna sarnased ja siinkohal sellel rohkem ei peatu.

Hea teada! Rullsuuski ei tehta sama pikki kui lumesuuski, sest teatud pikkusest alates ei ole kasutatavad materjalid piisavalt vastupidavad, ei suuda tagada juhitavust ning rullsuuskade kaal muutub liiga suureks, mis omakorda hakkab sõitu segama. Sellegipoolest tehakse treeningrullsuusad pisut pikemad kui võistlemiseks mõeldud rullsuusad. Pikemad raamid (elastsemad) sobivad treeninguks, stabiilsemaks sõiduks ja õigema tehnika rakendamiseks. Lühemad raamid (jäigemad) võistlemiseks ja paremaks manööverdamiseks.


tagasi sissejuhatuse juurde     |     pealehele     |     2. samm: vali sobivad rattad >>