Rex võistlussoovitused
Suusasaapad ja uisud

Nevene poes nüüd müügil


Alpina suusasaapad

matkauisud

Määrdesoovitus trenniks

Libisemine
Rex Lilla parafiin

Pidamine vanal lumel
Rex Lilla kliister

Pidamine uuel lumel
Rex Punane tahke määre

Uuendatud: 19.01. kl 12

RSM 2013 kokkuvõte

Pühapäeval, 11. augustil 2013 sõideti Pärnumaal Jõulumäe tervisespordikeskuses järjekorralt kuues Nevene rullsuusamaraton. Vaatamata eelneval ööl sadanud vihmale oli stardiks rada kuiv ja taevas näitas selginemise märke. Mõne päeva tagune rekordiline kuumus oli taandunud 20 kraadini, soosides igati suusatamisega tegelemist. End kirja pannud 53 osavõtjast tuli starti 50, neist finišeeris kokku 48 suusatajat. Seda on rohkem kui varasematel Jõulumäel korraldatud rullsuusamaratonidel. Meenutuseks, 2009. aastal Tallinnas peetud maratoni lõpetas kokku 65 suusatajat, mis on senini rekord.

21 KM POOLMARATON

Esimese, 21 km pikkuse suusasõidu tegi lõpuni kaasa 26 osalejat. Sõideti kuus Jõulumäe asfaltringi. Taas olid stardis Eesti kahevõistluse koondise liikmed, kellelt võis tugevat sõitu oodata. Mõneti üllatuslikult olid aga juba esimese ringi lõpus sõitu juhtimas kaks tugevat harrastussuusatajat Tanel Tepaskent Sparta klubist ja Janek Truu Tartu suusaklubist. Kahevõistlejatest kiiremate rullsuuskade kaasabil nende edu järgnevate ees kasvas ning oli selge, et nemad selgitavad võitja. Kahjuks nurjas Janeki võimalused kukkumine ja Tanel suusatas kiiruses järele andmata esimesena finišisse. Teisena lõpetanud Janek jäi võitjast maha 18 sekundit. Võiduaeg 42:09 oli ligi minut kiirem kui 2012. aasta sõidul, kui Tanel jäi vendade Pihode ja Karl-August Tiirmaa järel neljandaks. Taneli nimele jäi ka 21 km sõidu kiireim ringiaeg - 6 min 52 sekundit.

Kahevõistlejad sõitsid aeglasematel rullsuuskadel ning nende lõpuajad on üsna võrreldavad eelmise aasta omadega. Neist parim, Han Hendrik Piho finišeeris üldarvestuses kolmandana, aeg 43:07 on vaid 5 sekundit aeglasem 2012. aasta omast.

21 km poolmaratonil osales viis naist. Esimene oli Martina Himma ajaga 45:29, jäädes üldvõitjast maha ca kolm minutit. Martina vedas oma tuules finiši poole nii mõnegi meessuusataja. Naistest teine oli Marju Meema, kolmas Rahel Allas. Eraldi äramärkimist väärivad NN klassi parim, noorim osavõtja Merilin Jürisaar ja aeglastel klassikarullsuuskadel distantsi läbinud Karin Laurik. Merilin parandas oma eelmise aasta aega üle viie minuti.

MV klassi parim oli Janek Truu, MN klassi parim Silver Salusoo Jõulu suusaklubist.

42 KM MARATON

42 km pikkusele suvisele suusamaratonile startis 24 osalejat, kellest lõpuni sõitis 22. Osalejate hulgas oli mitu heal tasemel suusasportlast: laskesuusataja Indrek Tobreluts, valitsev Eesti meister Eeri Vahtra, juunioride koondislane Andreas Veerpalu, pikamaasuusataja Martti Himma, endine sprindikoondise liige Vahur Teppan. Klassikatehnikas tegi maratoni kaasa maailmameister ja olümpiavõitja Andrus Veerpalu.
 
Algusest peale hakkas võistlust vedama neljaliikmeline grupp, kuhu kuulusid Indrek Tobreluts, Martti Himma, Eeri Vahtra ja Andreas Veerpalu. Äraminekuid ei tehtud ja see andis lootust liidergrupi järel tandemina sõitnud Suusahulludele Vahur Teppanile ja Andres Juursalule teiste püüdmiseks. Sõidu keskel liidrist ligi minut maas olnud Teppan otsustas üritada passiivseid eesolijaid püüda ning oli 8.-10. ringil kõige kiirem mees. Vahe liidritega kahanes küll vaid 7 sekundini, kuid järele saada siiski ei õnnestunud. Viimasel ringil, umbes kilomeeter enne lõppu asuvas teravas nn joogipunkti-kurvis takerduti juhtgrupis üksteise suuskadesse ja Martti Himma, mees, kes enamus ringe gruppi vedanud oli, kukkus õnnetult. Kõige kiiremini eest minema saanuna võitis 2013. aasta Nevene rullsuusamaratoni Indrek Tobreluts. Võitja aeg 1:18:24,5. Teine oli 9 sekundit hiljem finišeerunud Eeri Vahtra ning kolmas Andreas Veerpalu. Teppan tõusis neljandaks ning ebaõnne kogenud Himma pidi seekord leppima viienda kohaga. Kiireima ringi autor ei olnud siiski Vahur Teppan, nagu ekslikult autasustamisel välja kuulutatud sai, vaid Indrek Tobreluts, kelle viimane ring on ühtlasi uus ametlik rajarekord 6 min ja 7,1 sekundit. See on täpselt 10 sekundit kiirem Algo Kärbi 2012. aastal välja sõidetud eelmisest rekordajast. Algo nimele jääb siiski distantsi läbimise rekordaeg 1:16:47,4. Indrek Tobreluts on aga nüüdsest ainuke Nevene rullsuusamaratoni kahekordne võitja. Indrek võitis ka kõige esimese, 2008. aastal toimunud maratoni, mis toimus Pärnu servas Kaubasadama teel.
 
Naisi oli pikal distantsil neli, neist kiireim Heidi Raju ajaga 1:26:54,4. Teine oli Sippie Truu, kolmas Anna Metsger ja neljas kohalik tüdruk Sandra Serva, kes vaatamata kukkumisele vapralt lõpuni sõitis.
 
42 km distantsi oli seekord ette võtnud viis klassikatehnikas sõitjat. Head meelt valmistas Andrus Veerpalu osavõtt. Tema oligi parim, finišeerides aeglastel klassikarullsuuskadel ajaga 1:34:14,3. Teine oli Jüri Vahar Jõulu suusaklubist, kolmas Arvi Suurpere, kes on traditsioonilises suusatehnikas läbi sõitnud seni kõik Nevene rullsuusamaratonid.
 
Nevene tänab osalejaid, kaasaelajaid ja toetajaid-abilisi õnnestunud maratoni eest! Maratoni aitasid korraldada Jõulumäe tervisespordikeskus, Urmet Külaots ja Suusahullud, AS A. Le Coq, AS Maag Piimatööstus, AS Salvest, AS Tallinna Karastusjoogid, Martins Niklass ja mitmed teised.
 
 
 
 
Rain Jaaksoo
12. augustil 2013