Skimateria P/R-Cut sikkel

Skimateria siklid|Suusahooldusvahendid » Kaabitsad, siklid, korgid

  • Skimateria P/R-sikkel
    Skimateria P/R-sikkel
Vana hind:108.00EUR
Hind:97.20EUR
P/R-Cut metallsiklil on 4 lõikekanti: kaks suusapõhja materjali eemaldamiseks ja peene struktuuri loomiseks (R-Cut), kaks pindmiste mikroosakeste eemaldamiseks ja viimistluseks (P-Cut). P/R on kõige populaarsem kombinatsioon kogu valikust ja kui on soov omada vaid ühte siklit, siis tasub valida see. Sikliga on kaasas hoidja, mille abil saab tera mugavamalt käsitseda. Loe järgnevalt, milleks ja kuidas seda tööriista kasutada.

Skimateria lõiketerasid on kokku olemas kolm: P-Cut, R-Cut ja S-Cut. Igal neist on oma eesmärk ja omapära. Kõikidel siklitel on neli kanti (lõiketera): kaks ühte tüüpi ja kaks teist tüüpi. P/R-siklil on kaks P-Cut lõikekanti ja kaks R-Cut lõikekanti. S/R-siklil on kaks S-Cut lõikekanti ja kaks R-Cut lõikekanti. Seega on iga sikkel justkui kaks-ühes-toode (või neli ühes, kui arvestada kõiki lõikepindu). Siklite kasutamise kohta loe põhjalikku infot allpool.

Skimateria metallsiklid

Skimateria metallsiklid on kõrgel tasemel tööriistad murdmaasuuskade hooldamiseks. Nendega saab iseseisvalt, kiiresti ja lihtsalt töödelda suusapõhja materjali kivilihvimasinat vajamata. Siklitega saab eemaldada kahjustatud või kulunud põhjamaterjali, eemaldada lihvitud või struktuuritööriistadega tekitatud struktuure, muuta suusapõhjad siledamaks ja vähendada suuskade ja lume vahelist hõõrdumist, muuta olemasolevat viimistlust eesmärgiga kohandada suusapõhju valitsevatele oludele sobivaks. Need siklid ei kahjusta suusapõhjamaterjali ja loovad ootuspäraseid ja ühtlasi tulemusi, mis ei ole vaid harrastussuusatajale, vaid konkurentsivõimelised ka tipptasemel suusatamises. Skimateria sikleid eristab teistest sarnastest toodetest tööriistade kõrge viimistlustase, ülim teravus ja sile lõikepind. Siklitel ei ole karedaid servi, ebatasasusi või täkkeid ning need on mõeldud korduvaks kasutamiseks.

Milleks?

Uuringud on näidanud, et suuskade aktiivsed libisemisalad peavad mikrotasandil olema nii siledad kui võimalik, et suuskade hõõrdumine lumel oleks minimaalsel tasemel. See kehtib olenemata sellest, kas suuski määritakse või mitte, kas suuskadel on struktuur või mitte. Ka see on tõestust leidnud, et suusapõhja ja lume vahelise madala hõõrde saavutamiseks ei ole alati suusamäärdeid vaja. Seega on võimalik puhastel sikeldatud suusapõhjadel kiiresti suusatada, hoides kokku suusamäärimisele kuluvat aega. Siinkohal on oluline märkida, et täiesti siledad pinnad ei libise alati hästi ja seetõttu neid tavaliselt ei soovitata. Parimate tulemuste saavutamiseks on oluline, et suusapõhjadel oleks kombinatsioon siledast (st takistavate materjaliosakesteta) libisemisalast, millel on valitsevatele lumeoludele sobiv struktuur. Testid näitavad, et siklid töötavad väga hästi nii eraldi kasutatuna ja ka koos suusamääretega. Siklitega töödeldud suusapõhjade hõõrdejõud lumel on sageli väiksemad kui lihvitud põhjade puhul, seega soovitatakse pindmiselt sikeldada ka äsja lihvitud suuski.

Taust

Skimateria on loodud kõrgtehnoloogilise pindade inseneeria ja töötlusega tegeleva Rootsi ettevõtte Primateria AB juurde, kus koostöös professionaalsete suusatajate ja Uppsala ülikooli teadlastega töötati välja unikaalsed metallsiklid ehk -kaabitsad. Skimateria on loonud unikaalse meetodi lõikekantide siledaks viimistlemiseks nende teravust kaotamata. Skimateriale on Rootsis väljastatud patent (nr SE 531 634 C2) taolisel tasemel viimistletud kantidega suusasiklitele. Täna müügilolevad töövahendid on mitu aastat Rootsi murdmaasuusatamise rahvuskoondisega kestnud koostöö tulemus. Skimateria on ainuke Rootsi koondise poolt ametlikult tunnustatud taoliste suuskade ettevalmistusvahendite tootja ja koondise varustaja. Täna kasutatakse Skimateria tööriistu mitteametlikult enamike koondiste juures väga erinevatel viisidel, mida ei avalikustata. Professionaalsed suusahooldajad kasutavad tavaliselt metallsikleid koos teiste tööriistade ja suusamääretega, et saavutada parimaid tulemusi. Järgnevalt tutvustatakse sikleid ja nendega töötamise põhimõtteid lähemalt.

Siklite tutvustus

Skimateria sikleid/lõiketerasid on kolm: P-Cut, R-Cut ja S-Cut. Igal neist on oma eesmärk ja omapära. Sikleid kasutatakse tavaliselt neid omavahel kombineerides. Antud kaabitsad on tipptasemel täpsustööriistad, millel on ülimalt teravad kandid ja mida tuleb seetõttu käsitseda kõrge ettevaatusega. Tööriistu tuleb kaitsta täkete ja sälkude eest, sest sellised kahjustused vähendavad kaabitsa tõhusust.

Materjalieemaldussikkel R-Cut

Agressiivne sikkel R-Cut eemaldab kõige efektiivsemalt põhjamaterjali, kuid seda saab kasutada ka libisemisaladele peene struktuuri tekitamiseks. Seda siklit kasutatakse kahjustatud või kulunud põhjamaterjali, struktuuri eemaldamiseks või varasemalt sikeldatud pinna värskendamiseks. R-Cut on kõige põhilisem ja enam kasutust leidev sikkel kolmest. Ühe lõikekandiga saab tavaliselt põhjalikult töödelda (lihvitud struktuuri eemaldamine ja põhja tasandamine) 2-3 paari suuski, kahe kandiga seega 4-6 paari. Selline töötlus on reeglina ühekordne ja edaspidi piisab kergest pinnatöötlusest.

Struktuurisikkel S-Cut

See sikkel tekitab suusapõhjale vajaliku püsiva põhistruktuuri, mis on vajalik suuskade heaks libisemiseks enamikes tingimustes, eriti niisketes ja märgades oludes. S-Cut kaabitsat võib võtta kui alternatiivi ja täiendust paljudele tänastele struktuuriraudadele. Töötledes suuski nurga all, saab tekitada tihedama struktuuri. S-Cut siklit võib kasutada ka esialgseks materjali eemaldamiseks, kuna tegemist on väga agressiivse tööriistaga. Kasutades seda siklit vastassuunas, ei lõika see põhjamaterjali, vaid deformeerib selle pealiskihti. Hoolikalt kasutades on tegemist pea eluaegse sikliga, mis oluliselt ei kulu.

Viimistlussikkel P-Cut

See on kõige siledama viimistlusega eritöödeldud sikkel, millel on perfektne kant. See ei loo pinnale struktuuri, vaid tasandab suusapõhjade pindmist osa. Seda kasutatakse teiste, agressiivsemate siklite järel pinna lõplikuks viimistlemiseks. Sobib ka värskelt kivilihvitud suusapõhjadelt turritavate mikrokarvade eemaldamiseks. P-Cut ei ole mõeldud materjali eemaldamise töödeks (selleks on R-Cut), vaid pinnapealseks tasanduseks ja lõplikult sileda pinna loomiseks.

Siklihoidja

Siklihoidjal on mitu eesmärki. Esiteks aitab see sikeldamisel hoida stabiilset asendit ja seeläbi lihtsamini hea tulemuseni jõuda, teiseks kaitseb see käsi teravate kantide eest. Sikkel kinnitub puust hoidja külge kahe poldiga. Selleks, et kasutada kombisikli vastaskante, tuleb poldid lahti keerata, sikkel ümber pöörata ja taas kinnitada. Kõik siklid on kasutatavad ka ilma hoidjata.

Üldised tööpõhimõtted

Hea tulemuse saavutamiseks tuleb suusk kindlalt fikseerida, kinnitades see nt suusapukile. Kõik sikeldamisprotseduurid tehakse suunaga eestpoolt tahapoole, alustades suusaninast ja liikudes tagumise otsa poola. Suusapõhja algse kuju hoidmiseks tuleb klassikasuuskadel sikeldada ka pidamisala. NB! Kui pidamisala on varasemalt liivapaberiga karestatud, siis ei ole selle sikeldamine soovitatav, kuna see kahjustab ja nüristab sikli kiiresti. Lihvi pidamisala taas liivapaberiga või kasuta sikeldamiseks vana kulunud metallsiklit, kui selline on olemas.

Sikkel peab suusapõhja suhtes asetsema suhteliselt madala nurga all (ca 10 kraadi). Alusta kaapimist madala survega, tõmmates siklit enda suunas. On tähtis alustada madala survega, et vältida põhja kahjustamist. Kui nurk on õige ja surve paras, lõikab sikkel lihtsasti jälgi jätmata. Survet ja nurka võib olla vaja muuta vastavalt suusapõhja kvaliteedile ja seisundile. Tähelepanu! Liiga kõrge lõikenurk võib tekitada suusapõhjale sügavaid lõikejälgi!

Nipid

Hoides siklit umbes 30-kraadise nurga all suusa pikisuuna suhtes nii vasakule kui paremale, on võimalik vältida ja välja saada suusapõhja lainelisust. Samal viisil saab edukalt eemaldada suusapõhja kahjustusi. Selleks sobib ideaalselt agressiivne R-Cut sikkel.

P-Cut sikliga tehtav poleerimisprotsess on valmis, kui libisemisala on sile ja läikiv. Vajalike tõmmete arv sõltub suusapõhja kvaliteedist ja kasutaja oskustest.

Tähelepanu! Puhasta siklid pärast kasutamist pehme ja puhta riidetükiga ja pane kantidele pisut õli, et vältida tööriistade roostetamist.

Suuskade ettevalmistamise näited

Oludele vastava optimaalse pinnaviimistluse tekitamiseks tuleb erinevaid sikleid omavahel kombineerida. Töötlemisviise ja kombinatsioone on palju ning igaüks võib siin kirjeldatut arvesse võttes ise katsetada ja lisaks kombineerida teiste tööriistade või määretega. Olgu öeldud, et üks ja ainuke töötlusvariant ei saa olla igasugustes oludes alati kõige kiirem, vajadus struktuuri järele varieerub. Järgnevalt on toodud mõned siklite kasutamise näited.

Näide 1

Sul on värskelt kivilihvitud suusad. Kasuta poleerivat siklit P-Cut, kaapides mõned korrad madala survega sõidusuunas, et eemaldada vaid pindmised materjaliosakesed. See annab väga hea tulemuse, säilitades suusapõhja struktuuri.

Näide 2

Sul on liiga sileda põhjaga suusad. Kõigepealt kaabi mõned korrad agressiivsema R-Cut sikliga, seejärel üks kord struktuurisikliga S-Cut ja viimaks mõned korrad viimisleva P-Cut sikliga.

Näide 3

Sul on kahjustatud ja kulunud suusad, mida sa ei soovi lihvida, või suusad, mille lihvitud struktuuri soovid eemaldada. Eemalda kahjustused ja olemasolev struktuur R-Cut sikliga ja viimistle poleeriva P-Cut sikliga, et luua tasane sile pind. See on hea alguspunkt edasiseks. Struktuuri optimeerimiseks on mitmeid võimalusi. Peamine idee on selles, et soojemad tingimused nõuavad rohkem struktuuri.

Mõned efektiivsed variandid on järgmised:
Kombineeri alltoodud a- ja b-variante või kasuta neid eraldi. Lõpeta alati poleeriva P-Cut sikliga nagu näites c. Pane tähele, et poleerimine muudab struktuuri sügavust.

a) Kaabi agressiivse R-Cut sikliga piki suuska eestpoolt tahapoole. Korda, kuni suusapõhi on homogeense struktuuriga.
b) Kasuta struktuurisiklit S-Cut üks-kaks korda (eestpoolt tahapoole). Üks tõmme külmematele tingimustele, kaks soojematele.
c) Lõpeta P-Cut sikliga, tõmmates 1-5 korda eestpoolt tahapoole.

Tavaliselt annab punktide a-c järgimine optimaalselt madala hõõrdumise enamikele tingimustest ja seda võib pidada universaalseks suuskade ettevalmistuseks.

Näide 4

Su suusapõhjal on suhtelist suur kahjustus. Kasuta R-Cut siklit, hoides seda umbes 30-kraadise nurga suusa pikisuuna suhtes. Nurga all sikliga on kahjustuse väljasikeldamine kindlam ja efektiivsem, samuti välditakse nii põhjamaterjalisse lainete tekitamist. Lõpuks kombineeri erinevaid sikleid kahjustatud ala taastamiseks.

Poleerimissikli P-Cut kasutamine

Poleerimissikli kasutamiseks on peamiselt kaks viisi. Esimene on kindla haarde ja ühtlase survega kaapimine, mille tulemuseks on täiesti sileda pinna loomine. Teine on olemasoleva struktuuri pindmiste materjaliosakeste (sh nö mikrokarvad, hallid alad) eemaldamiseks, mis parandab suuskade libisemist, säilitades algse struktuuri. Selle jaoks tuleb siklit hoida lõdvemalt ja kasutada vaid madalat survet. Nagu R-Cut siklitki tasub P-Cut sikliga töötades hoida seda liikumisuuna suhtes viltu, kord vasakule, kord paremale, et vältida ja eemaldada laineid põhjamaterjalist.

Edukat suusahooldust!

Skimateria tooteid tutvustavad videod